Czym jest Uprawa Pasowa?

Agro-Line

Uprawa Pasowa

Strip-till należy do technologii uproszczonej uprawy roli, jednak wyróżnia go zupełnie inne podejście do upraszczania. Polega ono na pozostawieniu międzyrzędzi zupełnie bez uprawy roli a wzruszeniu tylko pasa przeznaczonego pod rząd roślin. Dzięki temu nasiona trafiają w dobrze przygotowaną glebę i mają dobre warunki do kiełkowania i wzrostu. W międzyrzędziach gleba pozostaje okryta resztkami roślinnymi (mulczem), co chroni ją przed wywiewaniem, rozmywaniem przez deszcz i niepotrzebnym parowaniem wody. Dzięki ograniczeniu przewietrzania, zwiększa się zawartość próchnicy w glebie i po kilku latach wyraźnie poprawia się jej struktura, pojemności wodna i inne właściwości. W technologii strip-till możliwe jest wykonanie uprawy roli, nawożenia i siewu w jednym przejeździe, co w połączeniu z uprawą tylko części powierzchni pola daje znaczące oszczędności czasu i paliwa oraz umożliwia terminowe wykonanie zabiegów uprawowych, nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Co można siać pasowo?

Burak Cukrowy

Zboża

Rzepak

Kukurydza

Korzyści uprawy STRIP TILL

  • Oszczędność paliwa – zamiast trzech przejazdów – podorka, orka, uprawa, rozsiewanie nawozu, mamy tylko jeden przejazd.
  • Oszczędność czasu

Korzyści gleby :

  • Zatrzymanie wody w glebie
  • Rośliny mają dobre warunki do kiełkowania i wzrostu
  • W międzyrzędziach gleba pozostaje okryta resztkami roślinnymi (mulczem) co chroni ją przed wywiewaniem, rozmywaniem przez deszcz i niepotrzebnym parowaniem wody.
  • Umożliwia terminowe wykonanie zabiegów (wysiew rzepaku w ściernisko pozwala przygotować się do wybierania buraków co bardzo często kolidowało przy opóźnionych żniwach)